Torba yasadaki Madde 55 ve Madde 56 Kabul Edildi

Torba yasadaki Madde 55 ve Madde 56 Kabul Edildi

07.07.2013 tarihinde saat 00:25 saatinde TBMM’de iş sağlığı ve güvenliği kanunun ertelenmesi konuşuldu.Madde 55 ve 56 hakkında bilgiler verildi. CHP ve MHP  vekillere yasanın değişmesine karşı çıktı.Fakat kabul edilmedi. Madde 55 ve 56 kabul edildi ve kanun ertelendi.Geçmiş olsun arkadaşlar..Oldukça kötü bir durum oldu iş güvenliği uzmanları için.Ayrıca ülkemiz içinde iş kazaları gittikçe artacaktır.

MADDE 55 (KABUL EDİLDİ)- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
MADDE 56-(KABUL EDİLDİ) 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“a) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
2) 50′den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

Yer işareti koy permalink.

One Response to Torba yasadaki Madde 55 ve Madde 56 Kabul Edildi

  1. zekai yararbas diyorki:

    6331 sayılı kanunun geçici 4. maddesine göre c sınıfı belgeye sahip olanlar 3 yıl süre ile b sınıfı belge yetkisine sahip olacaklar.Yani 3 yıl süre ile tehlikeli sınıftaki işyerlerinde görev alabilecekler.
    Şimdi torba yasanın 55. maddesine göre 4. geçici maddeye bir fıkra eklendi. Buna göre c veya b sınıfı iş güvenliği belgesine sahip olanlar bir üst sınıfa atlamak için 1 yıl içinde 2 sınav hakkına sahip olabilecekler. Bu düzenlemeyi bakanlık yapabilecek.Peki bu kişiler sınava doğrudan yani bir üst sınıf eğitimini almadanmı girebilecek ?. İkincisi Bakanlık bu ana kadar bir düzenleme yaptımı?.
    Bir diğer konu. Diyelimki ben 18 mayıs sınavını kazandım ve c sınıfı belgeye sahibim. 18 Ağustosta yapılacak sınavava B sınıfı sertifika almak için girebilecekmiyim.
    Bu konuda bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.

Bir Cevap Yazın